7. a 8. června 2018 proběhl v budově Agentury pro evropský GNSS Praha již 7. ročník českého uživatelského fóra Copernicus. Letošní ročník zaměřený na in situ data v pozorování Země zorganizovalo Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR a ESA BIC Prague.

Copernicus je evropský program pro monitoring životního prostředí a bezpečnosti, který je složen z komponenty kosmické a pozemní (in situ) zaměřených na šest tematických oblastí: území, mořské prostředí, atmosféra, bezpečnost, krizové řízení a změna klimatu. Kosmickou komponentu tvoří družice Sentinel a pozemní komponenta zajišťuje data ze sítě pozemních měřících zařízení umístěných na souši, ve vzduchu i ve vodním prostředí.

Během prvního dne konference pro národní uživatele dat programu Copernicus byl zdůrazněn právě význam in situ dat. Zahraniční i tuzemští prezentující se shodli na faktu, že tato data jsou klíčová pro všechny Copernicus služby, neboť slouží ke kalibraci a validaci informací z družicových dat, což umožňuje využívat je efektivně.

ESA BIC Prague měl na starosti přípravu druhého dne konference, který pak byl zaměřen na podporu využití dat programu Copernicus v businessu. Účastníci se dozvěděli nejen jaké jsou možnosti nastartovat své podnikání nad daty Copernicus, ale také se nechali inspirovat technickými trendy jako je blockchain a umělá inteligence a jejich spojení s družicovými daty. Na závěr se pak poslechli příklady těch firem, které už svůj byznys nad daty Copernicus úspěšně realizují.

Na konferenci se sešly zhruba tři stovky návštěvníků, kteří se dozvěděli nejen o dosavadních možnostech využití družicových dat, ale zejména měli příležitost setkat se se zajímavými lidmi a prodiskutovat s nimi otázku, jak lze satelitní mapování využít v ochraně životního prostředí a dalších oblastech.

Prezentace všech přednášejících ze dne 7. 6. jsou k dispozici zde a ze dne 8. 6. zde.

Více informací naleznete také zde či zde.