Dva roky po založení prvního českého kosmického inkubátoru ESA BIC Prague se možnost využívat technologie a systémy Evropské kosmické agentury (ESA) otevírá i mimopražským firmám. Při příležitosti 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru dnes agentura CzechInvest spolu s partnery slavnostně otevřela pobočku kosmického inkubátoru v Brně. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících třech letech podpoří až devět progresivních start-upů, které hledají využití kosmických technologií v běžném životě.

Pobočku kosmického inkubátoru v Brně slavnostně otevřeli zástupce Evropské kosmické agentury Frank Salzgeber, ministr dopravy v demisi Dan Ťok, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula a Jan Urban, pověřený řízením agentury CzechInvest. Jako čestný host se slavnostního otevření zúčastnil i první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Na základě smlouvy uzavřené s CzechInvestem poskytne Jihomoravský kraj na provoz pobočky kosmického inkubátoru v Brně 300 tisíc euro. Stejnou částkou do projektu přispěje Evropská kosmická agentura, která síť kosmických inkubátorů po Evropě provozuje. Smlouvu o spolupráci, která inkubovaným start-upům zajistí zázemí zavedeného centra pro inovační firmy, zároveň CzechInvest dnes podepsal i s Jihomoravským inovačním centrem.

První start-upy by do brněnského kosmického inkubátoru mohly vstoupit letos v červnu. Kromě finanční podpory ve výši až 50 tisíc eur, zázemí v Jihomoravském inovačním centru, konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory či pomoci s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů na ně čeká zejména vzácná příležitost sdílet unikání know-how Evropské kosmické agentury.

S navázáním nových kontaktů start-upům pomůže Jihomoravské inovační centrum, které už 15 let se začínajícími firmami na jižní Moravě pracuje. Pobočka českého ESA BIC v Brně je společným projektem CzechInvestu, Jihomoravského kraje, Ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru.

ESA BIC v Brně je podnikatelský inkubátor technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě. Jedná se o společný projekt Jihomoravského kraje, CzechInvest, Jihomoravského inovačního centra (JIC), Ministerstva dopravy ČR a Evropské kosmické agentury (ESA).

Co ESA BIC Brno nabízí?

Po dobu tří let dostane až 9 vybraných startupů z Česka (tři ročně), se sídlem mimo Prahu, inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. Startupům bude k dispozici také marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.

Pro koho je program určen?

  • Startupy do stáří 5 let
  • Studenti
  • Inovátori
  • Spin-off firmy

Harmonogram

  • Od března 2018 – přihlašování uchazečů
  • Do léta 2018 – sběr přihlášeka a výběr (hodnotící komise)
  • Léto 2018 – první startupy by mohly vstoupit do inkubátoru
  • Od září 2018 – odhadovaný začátek inkubace