Z pátku na sobotu dne 16.─17. 3. 2018 proběhl v brněnské pobočce IBM hackathon EOVation City & Climate organizovaný ESA BIC Prague společně s IBM zaměřený na využití družicových dat pro zlepšení klimatu ve městech. O hlavní cenu 100.000,- Kč přijelo soutěžit celkem 8 týmů složených z účastníků různých zemí EU a různého zaměření. Některé z nich se daly dohromady již před soutěží, jiné vznikly až přímo na místě. Zvítězil tým Bio-Nexus, který vytvořil funkční prototyp webové aplikace zobrazující teplotní mapu ve městech, která je schopná určit, jak by se změnila teplota okolí, pokud by se město například místo parku rozhodlo vybudovat parkoviště nebo pokud by na místě nepoužívaného průmyslového areálu vyrostl nově park.

Použitý postup může fungovat globálně, ne jenom v ČR, a vytvořený algoritmus či odvozené indexy dostupnosti parků a jejich vlivu na okolí mohou být vodítkem pro plánovače měst,“ vysvětlil jeden z mentorů a zároveň hodnotících porotců Jáchym Čepický. Tým Bio-Nexus vyhrál i proto, že nejlépe splnil zadání – s pomocí analýzy družicových snímků vytvořil funkční prototyp, jenž má potenciál pomoci společnosti v adaptaci na klimatické změny ve městech. „Pro celý tým byla analýza rastrových dat a samotná práce s nimi velkou výzvou, neboť s těmito daty primárně nepracujeme. O to víc jsme nadšení z takového úspěchu mezi velkou konkurencí a doufáme, že se náš nápad povede rozpracovat na takovou úroveň, aby přinesl užitek i koncovému uživateli. Děkujeme za skvěle uspořádanou akci, kde vše šlapalo na jedničku a věříme, že jsme nebyli na hackathonu naposledy,“ uvedl jeden z členů týmu Bio-Nexus Jan Zachariáš.

Jako druhý v hackathonu EOVation City & Climate skončil tým složený ze zástupců World from Space a Ximilar, který přišel s velmi inovativní technologií, a sice s využitím techniky strojového učení a neuronové sítě U-Net na analýzu dat z družice Sentinel 2. „Na akci si ceníme především možnosti využít infrastruktury IBM k rychlému prototypování za pomoci mentorů. Je to pro nás skvělá příležitost potkat se zajímavými lidmi z EO komunity a zahájit další spolupráci,“ podělil se o své dojmy ze soutěže člen tohoto týmu Jan Labohý ze společnosti World from Space.

Třetí cenu vyhrál tým Let´s Earth. Ten vyvinul online platformu porovnávající jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů energie, která pomůže stavebním firmám v efektivním rozhodnutí, jaké zelené technologie zakomponovat do procesu výstavby či přestavby vzhledem k lokalitě, v níž by se realizovala. „ESA BIC Prague nám sprostredkoval prostredníctvom EOvation Climate & City príležitosť lepšie spoznať medzinárodnú, podnikateľsky zameranú, komunitu aktívnu v oblasti vesmírnych technológií v ČR, rovnako aj expertov z IBM a komerčnej sféry posúvajúcich hranice Machine Learning-u a Umelej Inteligencie. Bolo to príjemných aj keď namáhavých 24 hodín zameraných na riešenie aktuálnych globálnych problémov ľudskej spoločnosti. Veľmi sme si to užili,“ popsal zástupce třetího vítězného týmu Adrián Babiš.

Soutěže se zúčastnil také tým OctoGEO, z čehož organizátoři měli velkou radost, neboť šlo o zkušený tým složený ze zástupců spin-off firmy Klokan Technologies, která v roce 2017 vyhrála soutěž Copernicus Masters v kategorii T-Systems Open Telekom Cloud Challenge s OpenMapTiles, což je 100% free a open-source projekt, který umožňuje vznik vlastního tileserveru s vektorovými dlaždicemi pro web a desktopové či mobilní aplikace. Během hackathonu EOvation City & Climate vytvořil tento tým aplikaci, která ukazuje změnu pokrytí Země v čase z hlediska hluku, světla a vegetace, k čemuž použil deriváty již vyhodnocených datových sad.

Také další týmy předvedly slušné výkony – zejména ty, které vznikly až přímo na místě. Právě ony měly totiž nejtěžší výchozí podmínky, přesto byly schopné odprezentovat své projekty způsobem, jenž si oprávněně zasloužil potlesk.

Hackathon EOvation City & Climate byl již třetí technologickou soutěží organizovanou ESA BIC Prague pod hlavičkou projektu EO ClimLab. Jeho cílem bylo za 24 hodin vymyslet prototyp produktu či služby s byznysovým potenciálem zaměřený na zmírnění dopadů klimatických změn ve městech. Soutěžící měli za tímto účelem k dispozici volně dostupná data z dálkového průzkumu Země a zároveň jim byla zdarma poskytnuta technologická platforma IBM Cloud. Finanční ohodnocení získaly týmy, které se umístily na prvních třech místech. Přidanou hodnotou pro všechny soutěžící tohoto hackathonu však byla jedinečná možnost prezentovat své nápady nejen před zástupci světového obra v oblasti IT – IBM, ale také před lídry české strat-upové komunity (viz seznam partnerů na webu).

A jak celou akci hodnotí hlavní organizátorka Jana Šmotková? „Oproti poslednímu hackathonu se nám přihlásil více jak dvojnásobek soutěžících (mnohdy již dlouhodobě aktivních v oblasti dálkového průzkumu Země), navíc z různých zemí EU, což v kombinaci s inovativním a byznysovým prostředím, jaké nám poskytlo IBM v Brně, nejen že zdvihlo této soutěži prestiž, ale zároveň to všem účastníkům poskytlo mimořádnou příležitost k navázání zajímavých kontaktů.

Také spoluorganizátoři z IBM se shodují, že hackathon EOVation City & Climate byl přínosný. “Bylo skvělé vidět jak účastníci hackathonu využívají technologii IBM Cloud i bez předchozích zkušeností,“ podělil se o své dojmy Pavol Dobiáš. “Satelitní a klimatické údaje mají svá vlastní specifika a pro jejich zpracování je potřeba obrovský výpočetní výkon. Právě s tímto dokáže IBM Cloud snadno pomoci – nabízí jak klasické virtuální servery, tak zejména fyzické dedikované stroje se špičkovými GPU,“ vysvětluje Jiří Pětník. Zhodnocení celé akce za IBM uzavírá Anglika Dudová: Chtěla bych především týmu ESA BIC Prague poděkovat, že nás k hackathonu přizval, protože zde vládla naprosto skvělá a tvůrčí atmosféra, a to také díky účastníkům, kteří přišli hackovat a vytvořili skvělé aplikace. Překvapila mě vysoká účast hackerů, protože zpracování satelitních dat se mnohým developerům zdá jako těžko uchopitelné téma. Přitom segment zpracování satelitních dat nabízí velký potenciál, ať již ve formě nových byznysových příležitostí, tak i v přínosu pro společnost. O to větší mám radost, že tři týmy z EOVation City & Climate hackathonu se s námi rozhodly dále spolupracovat a chtějí využít program IBM GEP (https://developer.ibm.com/startups/), který je určen pro rozvoj a podporu startupů.“  

Tento článek budeme postupně doplňovat, proto stay tuned! 😉 Více informací najdete také na webu ESA BIC Prague či na FB události nebo FB stránce projektu EO ClimLab Czech Republic.