Letos se v ČR uskutečnil úplně první ročník mezinárodní inovační soutěže typu hackathonu ActInSpace iniciované z podnětu CNES (Francouzské národní vesmírné agentury) a ESA (Evropské kosmické agentury). Souběžně probíhala v 71 městech, v 35 zemích a na 5 kontinentech. Cílem bylo během 24 hodin najít inovativní využití kosmických technologií s byznysovým potenciálem dle jedné z 80 předem stanovených výzev.

Národní kolo ActInSpace 2018 Prague proběhlo v pátek a v sobotu 25.-26. 5. v Kruhové hale České zemědělské univerzity v Praze. Zúčastnilo se ho celkem 70 lidí a o ceny se utkalo 9 týmů soutěžících, které se skládaly z 2 až 5 různě zaměřených členů. Zároveň bylo na místě 28 rozmanitě specializovaných mentorů připravených pomoci týmům jak v byznysových, tak v technických otázkách. Pětičlenná porota udělila ocenění třem nejlepším týmům.

DSC_0205(Zprava Karel Dobeš – Vládní zmocněnec pro spolupráci s GSA, vedle Silvana Jirotková – Generální ředitelka Agentury CzechInvest, uprostřed Radek Peřestý – Ředitel společnosti Serenum, vedle Jiří Kadlec – Remote Sensing Specialist ve společnosti GISAT, zleva pak Lucie Hustolesová – Vedoucí oddělení internacionalizace firem CzechInvest)

Na třetím místě se umístil maďarský tým „RapidSense“, jenž vyvinul vícestupňovou metodu, která díky družicovým datům umožní umístit solární panely na střechy tak, aby byly co nejefektivněji využívány, přičemž bere v úvahu jejich průměrnou denní účinnost i stínění. Zároveň se tým zabýval problematikou globální změny teploty způsobenou úbytkem vegetace. „Opravdu si ceníme možnosti zúčastnit se této soutěže a v budoucnu se budeme rádi podílet i na dalších hackathonech,“ říkají členové týmu Gábor Zsom a Ernõ Imre Kovács.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bronzovou medaili získal tým „Let´s Earth“ zaměřený na redukci finančního zatížení spotřebitelů z veřejných zdrojů prostřednictvím aplikace umožňující majitelům nemovitostí efektivně využívat obnovitelné zdroje energie. Díky analytickým službám jsou zákazníci seznámeni s podrobným a na míru vytvořeným doporučením, jak nejschůdněji ušetřit a při tom využít právě obnovitelné zdroje.

Let´s EarthJako nejlepší vyhodnotila porota tým VRUE4 s projektem Farway, což je vizualizační a plánovací 3D engine pro mise a operace nacházející se ve velkých vzdálenostech – ať už ve vesmíru, na pevnině nebo pod hladinou oceánů. Vyvinutý software umožňuje operátorům vizualizovat prostředí mise a chování jednotlivých aktérů a díky tomu danou misi naplánovat do nejmenších detailů. Jako vstup sbírá data z analytických a simulačních nástrojů, jako je například Matlab&Simulink, LabView, ROS a STK. Z těchto dat je dále vytvořen přesný a fotorealistický model dané mise s možností vizualizovat prvky důležité pro danou misi, a to ať už ve 3D, nebo pomocí imerzivních technologií, jako je virtuální a augmentovaná realita. Tento software také dokáže přijímat živá telemetrická data z kontrolních systémů, jako je například OpenMCT, a vizualizovat tak misi v reálném čase. Pokud něco nebude v rámci parametrů dané mise, má operátor možnost to změnit přímo v nástroji Farway a odeslat tuto úpravu k validaci zpět do analytických a simulačních nástrojů. Třešničkou na dortu je pak možnost simulovat senzorický vstup na základě vizuálních dat pro systémy strojového vidění a učení, což může napomoci poloautonomním a autonomním systémům učit se chovat na základě různých situací, které mohou v rámci mise nastat a které lze v tomto nástroji simulovat.

Tým vznikl spojením 5 členů konkurenčních firem Pixelboss, 2Realistic a iNFINITE Production, které podnikají v oboru virtuální reality v ČR. „Vždycky nás lákaly výzvy a vesmír, tak jsme pro ActInSpace spojili síly dohromady. Další krok je ověření poptávky po našem nápadu,“ říká jeden z členů týmu VRUE4 Josef Večerník.

FarWay

 

DSC_0297Autoři projektu Farway se 27. června vydají na mezinárodní finále na Toulouse Space Show, kde odprezentují svůj nápad před mezinárodně uznávanými technickými i byznysovými odborníky v oboru kosmických technologií a utkají se spolu s vítězi národních kol všech účastnických zemí o zajímavé ceny. Výherce mezinárodního kola získá například pilotní výcvik v simulátoru Airbusu A320, možnost vyzkoušet si stav beztíže s letem Zero G či finanční příspěvek až 100.000 euro na data z družicových snímků a podporu v založení vlastního start-upu.

Naším cílem je podporovat mladé lidi v zájmu o kosmické technologie, učíme je s nimi pracovat a zároveň se snažíme pomáhat jim v zakládání firem. Proto jsme rádi, že ESA BIC Prague dostal příležitost se poprvé připojit k unikátnímu mezinárodnímu hackathonu s vesmírnou tématikou ActInSpace. Devět soutěžních týmů předvedlo během 24 hodin neskutečné výkony a kreativní práci s challengemi. Ukázalo se, že Češi mohou být na poli vesmírného byznysu aktivními hráči a můžeme se těšit, co se z těchto nadějných projektů vyvine do budoucna. Jako první ale budeme držet palce VRUE4 na finále v Toulouse,“ uvádí Kristina Svobodová, Marketingová manažerka ESA BIC Prague.

„Odhodlaní súťažiaci, jedinečné nápady, široká škála profesionálních mentorov a erudovaná porota. Organizačnému týmu sa podarilo prirpaviť špičkovú událost s celoeurópskym (a kosmickým) presahom! Už teraz sa teším na ďalší ročník,“ okomentoval akci Tomáš Duša, jeden z mentorů ActInSpace Prague 2018.

Česká zemědělská univerzita si velmi cení toho, že se stala součástí tak prestižní soutěže, jako je ActInSpace, a to nejen formou poskytnutí zázemí, ale i aktivní účastí v soutěži. Je to důkazem toho, že i v zemědělských vědách dnes moderní technologie hrají významnou roli,“ zdůrazňuje Jana Kašparová, mluvčí České zemědělské univerzity v Praze.

Uznání si zaslouží nejen oceněné týmy, ale všichni účastníci akce, včetně přítomných mentorů. Rádi bychom všem, kteří se na letošní ActInSpace Prague podíleli, jménem organizátorů ESA BIC Prague poděkovali. Věříme, že vynaložený čas a energie na tuto akci měly smysl. ActInSpace je totiž víc než jen soutěž. Je to příležitost setkat se s dalšími nadšenci pro vesmírné technologie a zkusit v kreativní a motivující atmosféře společně vymyslet ty nejfantasknější nápady, které se mohou stát skutečností.

Další informace k výstupům ze soutěže lze najít zde či zde.

Níže je malá ochutnávka fotek, více pod tímto odkazem.

DSC_1123